Рубрики
Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин 20 лютого 2015 року, - Держветфітослужба

За матерріалами відділу прогнозування, фітосанітарної діагностики та екологічно безпечних методів захисту рослин Управління захисту рослин Департаменту фітосанітарної безпеки Держветфітослужби України

Агрокліматичні умови звітного періоду на території країни (стійка прохолодна погода, подекуди з короткочасними опадами у вигляді снігу) були помірно-сприятливими для розмноження та живлення мишоподібних гризунів у посівах сільськогосподарських культур.

Повсюди в посівах озимих зернових та ріпаку, багаторічних травах, неорних землях чисельність мишоподібних гризунів обліковують в межах порогової, осередково в місцях резервацій надпорогової чисельності жилих колоній на гектар.

У Степу мишоподібними гризунами заселено 15-38, осередково 82-100% посівів озимих зернових та ріпаку. Середня щільність гризунів становить 0,5-2, макс. 4 колонії на гектарі (Запорізька, Кіровоградська, Луганська обл.). На 31-100% обстежених площ багаторічних трав та неорних земель чисельність колоній гризунів на гектарі в межах 1,3-2,3, макс. 5-6 (Дніпропетровська, Кіровоградська, Луганська обл.).

Розповсюдження гризунів у Лісостепу відмічали на 13-69% обстежених площ озимих зернових та 14-74% озимого ріпаку. Середня чисельність на зернових сягала 0,6-2, макс. 4 колонії на гектарі (Тернопільська обл.). На ріпаку на 1 га обліковували 1-2,4, осередково 5 колоній у господарствах Вінницької області. У посівах багаторічних трав, інших стаціях ураховували 1,7-5, макс. 6-7 колоній на га (Тернопільська обл.).

У поліських областях мишоподібні гризуни були поширені на 5-56, подекуди 74% площ озимини та ріпаку. Середня чисельність гризунів у посівах озимих зернових була в кількості 1,1-2,9, макс. 4-5 (Волинська, Івано-Франківська, Закарпатська, Львівська, Рівненська обл.) колоній на га. На озимому ріпаку в середньому обліковували 0,9-2,5, осередково 4у Волинській, Івано-Франківській, Львівській, 6 колоній на гектарі Рівненській областях. 15-100% площ багаторічних трав та неугідь заселені гризунами за середньої чисельності 3-6, макс. 7 у Волинській та 12-15 колоній на гектарі у Рівненській областях.

Інтенсивність подальшого розвитку та поширення, а також рівень шкідливості гризунів будуть визначатися насамперед, погодними умовами та ефективністю винищувальних заходів.

При проведенні фітоекспертизи насіння ярих культур спеціалістами фітосанітарної інспекції Вінницької області виявлена ураженість ярих ячменю та пшениці збудниками альтернаріозу, гельмінтоспоріозу, фузаріозу, оливкової плісені, сої - пліснявінням, кладоспоріозом, бактеріозом, сірою гниллю в межах 1-6%. Це свідчить про обов’язкове оздоровлення посівного матеріалу навесні шляхом протруювання його захисно-стимулюючимипрепаратами відповідного спектра дії та рівня захисної спроможності стосовно комплексу хвороб.

У господарствах здійснюється фітосанітарний нагляд за посівами озимих зернових та ріпаку.

опубліковано: Сергій Петрович Саяпін    2015-02-20 12:02