Рубрики
Уточнений прогноз розвитку шкідників і хвороб плодових насаджень навесні 2014 року та рекомендації щодо захисту садів у весняний період, - Головна державна фітосанітарна інспекція
Умови осені та зими сезону 2014/2015 р.р. схожі до попереднього року. Тож для організації поточних фітосанітарних заходів наведемо прогноз та рекомендації для 2014 р.

За матеріалами Головної державної фітосанітарної інспекції

За попередніми даними обстежень плодових насаджень базових господарств Київської області виявлено, що шкідники плодових культур перезимували добре, їх загибель не перевищує 10-15%.

З метою поліпшення фітосанітарного стану плодових насаджень слід закінчити санітарну обрізку дерев, видалити муміфіковані плоди. Стовбури дерев та скелетні гілки слід побілити вапняним молоком з додаванням 3% мідного купоросу. Побілку слід проводити за позитивних температур і сухій корі. Тепла і затяжна осінь та позитивні температури початку зими ускладнили підготовку до зими та загартування плодових дерев. Різке зниження температури повітря в кінці січня викликало підмерзання наземної частини плодових дерев.

При відрощуванні в лабораторних умовах гілок плодових дерев виявлено відновлення вегетації від 65 до 90% бруньок яблуні, 63-95% бруньок груші, 58-66% бруньок сливи, 59-70% бруньок вишні, 84% бруньок черешні. Слабо ушкоджені дерева яблуні і груші обрізають згідно із загальноприйнятих рекомендацій. У середньо ушкоджених дерев омолоджують напівскелетні гілки, вкорочуючи їх на 3-4-річну деревину, сильно ушкоджені вирізають.

Своєчасне і якісне проведення боротьби з шкідниками і хворобами має важливе значення у відновленні пошкоджених морозами дерев. Пошкоджені дерева не можна обприскувати мінеральними оліями, тому що в місцях уражень вони можуть проникати в тканини пагонів і викликати їх загибель. Місця пошкоджень морозами на штамбах і скелетних гілках необхідно очистити від мертвої кори і замазати садовим варом або фарбою на натуральній олії. Замазують всі місця зрізів гілок товщиною понад 2-3 см.

В період до цвітіння-на початку розпускання бруньок проти зимуючих стадій шкідників (щитівок, несправжньощитівок, кліщів, листовійок, листоблішок, молей, гусені листогризучих шкідників) зерняткові обприскують дімі 58, КЕ-0,8-2 л/га з додаванням проти парші, борошнистої роси та інших хвороб хоруса, в.г.-0,2 кг/га, імпакту 25 SC, к.с.-0,1-0,15 л/га.

        Комоподібна щитівка                 Сірий бруньковий довгоносик                Яблуневий квіткоїд                                                                  

 За попереднім прогнозом весна на Київщині очікується ранньою, із значними перепадами середньодобових температур і опадами в межах або менше норми. Відповідно вихід шкідників з місць зимівлі буде розтягнутим. За умов послабленого цвітіння, особливо небезпечними в садах на початку розпускання бруньок і відокремлення бутонів, будуть садові довгоносики (сірий бруньковий, яблуневий квіткоїд та інші). Проти них та гусениць листокруток, яблуневої молі, пильщика, сисних шкідників рекомендовано застосування  воліам флексі 300 SC ,КС-0,3-0,5 л/га, каліпсо 480 SС, КС-0,2-0,25 л/га, актари, к.с.-0,14 л/га, біммера, к.е.-0,8-2,0 л/га, енжіо 247 SC, к.с.-0,18 л/га та інші.

      Яблунева попелиця                                         Яблунева горностаєва міль

За умов достатнього і надмірного зволоження, на плодових зерняткових поширення може набути парша, особливо на ранніх сприйнятливих сортах. Проти неї рекомендовано застосування: антраколу 70 WP, з.п.-1,5 кг/га, дітану М-45, з.п.-2-3 кг/га, інпланту, к.с.-0,1-0,15 л/га, натіво 75 WG, в. г.-0,3-0,35 кг/га. Значного розвитку борошнистої роси на зерняткових в першій половині вегетації не очікується.

                                   Парша яблуні                                                         Борошниста роса

На кісточкових з хвороб будуть небезпечними клястероспоріоз, кокомікоз, моніліальний опік. Проти них буде ефективним застосування: сігнуму, в.г.-1-1,25 кг/га, топсину-М, з.п.-1 кг/га, фиталу, в.р.к.-2 л/га, хорусу 75 WG, в.г.-0,25-0,3 кг/га.

                 Клястероспоріоз                                              Кокомікоз                                   Моніліальний опік

На кісточкових (вишня, черешня) варто також очікувати значного поширення вишневої мухи. Хімічні обробки проти цього шкідника на сортах середнього і пізнього строків достигання, актелліком, к.е.-0,8-1,2 л/га, або каліпсо, к.е.-0,25-0,3 л/га слід розпочинати в період масового льоту мухи, що співпадає з цвітінням акації. Заходи захисту плодових культур від шкідників і хвороб доцільно проводити комбіновано.

Щоб захистити плодові насадження області від пошкоджень шкідниками і ураження хворобами вважаємо доцільним забезпечити їх захист на площі 7,0 тис. га.

опубліковано: Сергій Петрович Саяпін    2015-03-25 11:03