Рубрики
Як виростити петунію з насіння?
Давайте все ж розберемося, як виростити петунію з насіння?

За матеріалами http://sad.ukrbio.com/

Петуніяодин з найпопулярніших літників для озеленення житлових будинків і міських клумб. Незважаючи на те, що ми бачимо навколо себе петунію у великій кількості, не всім вдається мати її у себе вдома. І відбувається це з тієї причини, що вирощування петунії насінням має свої складнощі. І тоді у багатьох виникає питання: як виростити петунію з насіння і довести її до цвітіння?

Особливо складно виростити петунію на початкових етапах, поки вона ще маленька. Дуже прикро, коли петунія, що проклюнулася з насіння, через кілька днів чомусь пропадає. Якщо врахувати, що хороші сорти петуній продаються в пакетиках по 5-10 насінин і коштують досить дорого, то багато, неодноразово спробувавши виростити петунію з насіння, кидають цю справу, вважаючи за краще купити готову розсаду.

Давайте все ж розберемося, як виростити петунію з насіння? Насправді, досить знати кілька секретів, завдяки яким ваша розсада благополучно переживе свій «важкий вік» і перетвориться на шикарно квітучі кущі.


Підготовка грунту для петуній з насіння

Перш ніж почати садити петунію, слід підготувати грунт. Це може бути куплений в магазині субстрат або ж грунт, підготовлений самостійно. Часто петунія з насіння вирощується в торф'яних таблетках. Багато петунієводів віддають перевагу розводити її саме так. У центрі торф'яної таблетки робиться невелике поглиблення, куди кладеться насіннячко петунії.

Якщо у вас немає можливості придбати торф'яні таблетки, то можна купити в магазині готовий грунт. Бажано, щоб він був для квіткових культур. Вирощування петунії насінням в грунті з городу потребує дотримання деяких умов. Такий грунт необхідно спочатку знезаразити.

Для цього існує кілька способів:
 

  • Обробка марганцівкою
  • Пропарювання на водяній бані
  • Прожарювання в духовці
  • Знезараження в мікрохвильовій печі (для невеликого обсягу грунту)
  • Протока спеціальними препаратами (Фітоспорін, триходермін та інш.)


Втім, знезараженню можна піддати і куплений грунт, оскільки не всі виробники ставляться до складання грунту з належною увагою.

Як виростити петунію з насіння: перші кроки вирощування

Після того, як грунт підібраний і зроблені всі заходи щодо його знезараження, можна приступити до посадки. Для посіву можна використовувати дерев'яні ящички, пластмасові контейнери та торф'яні таблетки. Обов'язково потрібно, щоб ємність для пророщування мала отвори для зливу зайвої води. Якщо їх мало, то потрібно просвердлити додаткові. Це потрібно тому, що петунія з насіння на перших етапах часто гине від перезволоження. Хороші результати показало вирощування петунії в контейнерах для продуктів. Вони представляють собою прямокутні прозорі пластикові ємності з кришкою. На дні таких контейнерів необхідно просвердлити або пропалити розпеченим цвяхом кілька отворів (20-25 шт).

Контейнер для продуктів
(нижня частина служить ємністю для вирощування,
верхня – в якості кришки)


Для пророщування насіння необхідно, щоб воно лежало на поверхні. Це потрібно з тієї причини, що для пророщування потрібно сонячне світло. Більшість насіння зараз продаються в гранулах. Гранулу необхідно покласти на зволожену поверхню землі. Потім її слід скропити з пульверизатора, щоб добре промочити насіннячко і при цьому не розмити землю. Після того, як гранула добре просочилася водою, її бажано злегка втиснути в землю, намагаючись, щоб вона злегка розплющилася.

Вирощування петунії з насіння відбувається на перших етапах під прозорим прикриттям (в разі вирощування в пластикових контейнерах – під кришкою). Тому відразу ж після того, як ви посадили насіння, необхідно накрити ящик прозорим склом і поставити його в сонячне тепле місце.


Як виростити петунію з насіння: захищаємо розсаду від чорної ніжки

Щоб уберегти нашу розсаду від чорної ніжки, слід забезпечити правильний режим вирощування. Це цілий комплекс заходів щодо забезпечення оптимальної вологості, провітрювання та підживлення. Чорна ніжка може з'явитися з кількох причин. Найпоширеніша з них – це перелив рослин. Цьому ж сприяє поганий дренаж. Часто чорна ніжка вражає рослини, які занадто густо посаджені, тому при посадці бажано розкладати насіння на відстані один від одного (не менше 1,5-2 см). Також однією з причин появи хвороби може бути недолік освітлення.

Після того, як насіння петуній проклюнулося, необхідно постійно стежити за станом покривного скла. Не можна, щоб на ньому накопичувався конденсат. Коли конденсату стає багато, то він перетворюється в краплі і потрапляє на землю. У цей час відбувається перезволоження грунту і травмуються паростки. Конденсат треба або прати ганчірочкою, або перевертати скло зворотною стороною. У сонячні дні процедуру, можливо, доведеться повторювати кілька разів.

Поступово петунію з насіння слід привчати до звичайного повітря. Для цього необхідно кожен день знімати скло на кілька хвилин, поступово збільшуючи проміжок. Якщо немає часу постійно знімати скло, то можна потихеньку зрушувати скло, щоб в ящик надходило трохи повітря. Але в цьому випадку необхідно стежити, щоб відкриті ділянки землі не пересихали. На цьому етапі вирощування добре поводять себе рослини з пластикових продуктових контейнерів. Тут можна поступово піднімати кришечку, збільшуючи зазор між двома половинками контейнера. Практика показала, що в таких контейнерах рослини випадають від чорної ніжки значно менше інших, а самі вони дуже зручні у вирощуванні.

Як тільки петунія проклюнулась, необхідно провести комплекс заходів, спрямованих на запобігання чорної ніжки. Тут може допомогти звичайний пісок. Його бажано спочатку прожарити на сковороді. Потім його підсипають близько ніжки кожної рослини. Чим вище петунія, тим більше можна підсипати піску. Нічого страшного, якщо на поверхні залишаться стирчати одні лише семичасточки. У міру росту рослин товщину шару піску збільшують. Він захищає ту частину рослини, яка найчастіше уражається чорною ніжкою, від зіткнення із землею і рятує її від перезволоження. Замість піску можна використовувати невеликий вермикуліт. Його знезаражувати не треба.

В цей же час ставлять додаткове підсвічування. Воно потрібне для того, щоб рослини не витягувалися і не падали. Від нестачі освітлення петунії стають ослабленими. Ослаблені рослини частіше за інших страждають від хвороб, згодом погано цвітуть. Існують спеціальні фітолампи, що забезпечують оптимальний режим освітлення. Такі лампи часто використовуються в різних оранжереях для вирощування рослин на продаж. Але й серед любителів квітникарів вони знайшли чимало шанувальників.
 

Розсада петунії, що витягнулася від нестачі світла

Полив петуній найкраще проводити зі шприцу, вводячи воду за допомогою голки під самі корені. Кількість введеної води визначається на око. Намагайтеся поливати так, щоб верхній шар землі по можливості залишався сухим. У цьому випадку вирощування петунії з насіння буде найбільш успішним. Пам'ятайте, чим холодніше у вас вдома, тим менше повинен бути полив рослин.

Добре захищає петунію від хвороби обробка різними препаратами, що підвищують їх життєві сили та стійкість до захворювань – це такі препарати, які чудово зарекомендували себе, як Епін, Циркон, Іммуноцітофіт, Превікур та інші. Після обробки такими засобами рослини стають сильнішими, красивими. Згодом у них відзначається покращене цвітіння. Ці препарати просто незамінні при вирощуванні розсади різних квіткових та овочевих культур.

Поступово переводіть петунії на «відкритий спосіб життя», тобто повністю без скла. Одночасно з цим рекомендується трохи знизити температуру вирощування. Після того, як у розсади з'явилася 1-3 пари справжніх листочків, її можна пікірувати. Як правило, рослина переживає пікіровку досить добре. У цей момент можна ще раз пролити грунт Фітоспоріном-М. При пікіровці рослини трохи заглиблюють, щоб утворювалися додаткові придаткові корені. Потім обприскують петунію з пульверизатора і накривають її прозорим стаканчиком. Скло можна буде зняти через 3-6 днів, після того, як рослина вкоренилася. Деякий час петунію поливати не треба. Їй вистачить тієї води, яка їй дісталася при пікіровці. Адже петунію саджають в добре зволожений грунт. Поливати рослину наступного разу треба тоді, коли верхній шар землі просох на 1-1,5 см.
Наступний етап догляду за петунією з насіння вже значно легший. Подорослішавши, рослина вже не настільки схильна до кореневих гнилей. Тут велику увагу слід приділити різним підживлення, оскільки петунія любить удобрені грунти. Недолік харчування може сильно позначитися на цвітінні, а «поїсти» петунія дуже любить. Протягом літа її потрібно підживлювати кілька разів, особливо, якщо вона росте в контейнерах.

Ми постаралися розповісти вам, як виростити петунію з насіння найбільш повно. Але й доросла петунія вимагає чимало зусиль, якщо ви хочете, щоб вона цвіла найбільш пишною та красивою. Годуйте, доглядайте за своєю петунією, і вона віддячить вам шикарним цвітінням.

опубліковано: Сергій Петрович Саяпін    2015-03-26 15:03