Рубрики
Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин на 29 травня 2015 року, - Держветфітослужба
У посівах озимих та ярих зернових культур степових, подекуди лісостепових областей продовжується відкладання яєць та відродження личинок клопа шкідливої черепашки... завдають шкоди злакові попелиці та пшеничний трипс... погодні умови сприяли розвитку грибкових хвороб...

У посівах озимих та ярих зернових культур степових, подекуди лісостепових областей продовжується відкладання яєць та відродження личинок клопа шкідливої черепашки, які чисельністю 0,5-2, макс. 4 імаго та 0,2-1, макс. 3, осередково 14 личинок на кв.м (Миколаївська обл.)заселили та пошкодили 1-8% рослин на 19-60, макс. 100% обстежених площ.Захисні заходи від личинок клопа шкідливої черепашки доцільно проводити за наявності 15-30% личинок третього віку та чисельності 2 і більше екз. на кв.м, на решті посівів за 4-6, в насіннєвому ячмені 8-10, товарних 20-25 личинок на кв.м дозволеними до використання препаратами, що ефективно проти супутніх шкідників.

Скрізь, в залежності від синоптичних умов, за різної інтенсивності розмноження, пшениці завдають шкоди злакові попелиці та пшеничний трипс, якими заселено 5-19, макс. 30% рослин на 20-100% посівів.У східних районах Київської області на рослинах озимої пшениці виявлено пшеничного кліща. У господарствах Херсонської та Київської областей відмічено відродження гусениць зернової совки. В ярині повсюди шкідливими залишаються п`явиці, злакові мухи, попелиці, хлібні блішки, якими заселено та пошкоджено 2-10, макс. 25% (п’явиці) рослин у слабкому і середньому ступенях.

Повсюди в посівах зернових колосових культур погодні умови сприяли розвитку грибкових хвороб, зокрема борошнистої роси,септоріозу, ринхоспоріозу,бурої листкової іржі,темно-бурої, сітчастої плямистостей,кореневих гнилей,гельмінтоспоріозу, інших хвороб, якими уражено 2-24, осередково в господарствах Волинської, Київської, Миколаївської, Рівненської областей 42-70% рослин (борошниста роса, кореневі гнилі, гельмінтоспоріоз). У господарствах Волинської, Харківської областей у посівах зернових відмічено розвиток піренофорозу, Тернопільської області – жовту іржу. За наростання розвитку хвороб листя, а також у разі загрози одночасного розвитку хвороб колоса посіви обприскують рекомендованими фунгіцидами.

1-4, макс. 12% рослин кукурудзи пошкоджено злаковими блішками, попелицями, сірим довгоносиком, піщаним мідляком,дротяниками.

Горох скрізь заселяють та пошкоджують бульбочкові довгоносики,  горохові зерноїд, попелиця, трипс (5-8% рослин). З хвороб триває розвиток кореневих гнилей, аскохітозу, відмічається ураження рослин пероноспорозомбагаторічних травах розвивається комплекс шкідників: бульбочкові, інші види довгоносиків,клопи,попелиці, гусениці совки-гамми, з хвороб – бура листкова плямистість.Рослинисої пошкоджуютьбульбочкові довгоносики, попелиці, трипси, клопи (3-6, макс. 12% рослин переважно у слабкому ступені). У Чернівецькій області до 4% рослин уражені бактеріозом, у Рівненській - на сім’ядолях виявлено прояв фузаріозу.

У посівах цукрових буряків триває шкідливість звичайного та сірого бурякових довгоносиків, якими за щільності 0,1-0,5, макс. 1 екз. на кв.м пошкоджено у слабкому ступені 2-10, макс. 15% рослин (Київська обл.). Відмічається пошкодження 2% рослин амарантовим стеблоїдом (Полтавська обл.). Також у посівах розвиваються бурякові щитоноски, крихітка, попелиці, мінуюча муха, якими пошкоджено 2-18% рослин. Надпорогову чисельність вищезазначених фітофагів у посівах цукрових буряків, насамперед ранніх строків, де закінчилась захисна дія токсикації, захищають через обробки дозволеними препаратами. Коренеїдом уражено 1-8% рослин, розвиток якого стримують через міжрядні рихлення. У посівах столових буряків присадибного сектору Тернопільської області відмічено ураження 4-6% рослин церкоспорозом.

У посівах соняшнику шкодятьдовгоносики,піщаний мідляк, дротяники, тютюновий трипс, якими у слабкому та середньому ступенях пошкоджено 2-13, осередково до 33% (Київська, Черкаська обл.) рослин. Спостерігається наростання чисельності та шкідливості геліхризової попелиці, якою заселено 3-14, вогнищами до 48% рослин у слабкому ступені (Київська обл.). У господарствах Чернігівської області на 2-4% рослин відмічають прояв фомозу.

Рослинам ярого ріпаку завдають шкоди хрестоцвіті блішки, білани, капустяна міль, яких за надпорогової чисельності знешкоджують дозволеними до використання препаратами. У посівах озимого ріпаку триває шкідливість ріпакових квіткоїда, насіннєвого та стеблового прихованохоботників, осередково оленки волохатої, капустяної попелиці, стручкового комарика, якими пошкоджено 3-15% рослин. Пероноспорозом, альтернаріозом, фомозом, сірою гниллю, циліндроспоріозом уражено 2-20% рослин.

Посадки картоплі, розсаду томатів, інші пасльонові культури активно заселяє та пошкоджує колорадський жук, продовжується яйцекладка, відродження та живлення личинок. Так, у степових та лісостепових областях фітофагом за чисельності 1-8 імаго, 1-9, макс. 20 (Одеська обл.) личинок на кущ пошкоджено 18-45, на присадибних ділянках до 100% рослин у слабкому та середньому ступенях. На ранніх посадках картоплі відмічено ураження рослин альтернаріозом. Капусті завдають шкоди хрестоцвіті блішки, клопи, гусениці совок, біланів,капустяна міль, попелиці. У посадках цибулі шкодять цибулева муха, розвивається – пероноспороз. Повсюди в посівах літають метелики та відкладають яйця підгризаючі та листогризучі совки, у степових областях відроджуються та шкодять гусениці.

У Степу та Лісостепу на неугіддях та просапних культурах триває літ лучного метелика, інтенсивністю 1-7, макс. до 12 (Запорізька, Херсонська обл.) екз. на 10 кроків. У крайових смугах соняшника, кукурудзи та багаторічних трав Дніпропетровської, Кіровоградської, Херсонської областей відроджуються гусениці, які в чисельності 0,2-3 екз. на кв.м пошкодили 1-5% рослин. У Херсонській області жарка, посушлива погода п’ятої п’ятиденки травня призвела до всихання 45% яйцекладок. Але, погодні умови сприяють високій активності та реалізації потенційної продуктивності метеликів, що уможливлює масовий розвиток гусениць у посівах сільськогосподарських культур та інших стаціях. Випуск трихограми, розпушування міжрядь у просапних культурах ефективно обмежують щільність і шкідливість гусениць.

У Дніпропетровській, Запорізькій, Луганській, Одеській, Херсонській та інших південних областях на неорних землях іпасовищах триває розвиток  італійського пруса (0,5-1 екз. на кв.м) танестадних (0,5-3 екз. на кв.м) видівсаранових. Ними пошкоджено 1-3% соняшника та озимої пшениці (Луганська обл.). Захист посівів доцільний за чисельність на кв.м 10-15 личинок нестадних саранових, 2-5 екз. італійського пруса рекомендованими препаратами.

Скрізь у яблуневих садах відроджуються гусениці яблуневої плодожерки, у Степу ними пошкоджено 0,5-2% плодів (Одеська, Херсонська обл.). Триває живлення яблуневої зеленої, червоноголової, обпиленої попелиць, медяниць та плодових кліщів. У занедбаних садах шкодять  яблуневі молі, гусениці білана жилкуватого ізолотогуза, непарного шовкопряда. На вишнях відмічено розвиток клястероспоріозу. Увиноградниках триває відродження і живлення гусениць гронової листокрутки, розвиваються виноградний зудень, іншікліщі; з хвороб- мілдью.

У господарствах здійснюється постійний фітосанітарний нагляд за посівами сільськогосподарських культур.

опубліковано: Сергій Петрович Саяпін    2015-06-02 22:06