Рубрики
Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин 23 жовтня 2015 року, - Держветфітослужба
Випадання опадів різної інтенсивності в більшості областей (крім південних) поповнили вологозапаси ґрунту, що сприяє появі сходів пізніх посівів та росту озимих культур. Водночас на окремих полях Київської (30%), Херсонської областей заморозки пошкодили листя ріпаку та сходи озимої пшениці.

Випадання опадів різної інтенсивності в більшості областей (крім південних) поповнили вологозапаси ґрунту, що сприяє появі сходів пізніх посівів та росту озимих культур. Водночас на окремих полях Київської (30%), Херсонської областей заморозки пошкодили листя ріпаку та сходи озимої пшениці.

Повсюди у посівах озимих культур тривала шкідливість попелиць, цикадок, хлібних блішок, якими було пошкоджено 1-6, макс. 10% рослин. У сонячні дні спостерігали літ злакових мух, яких вловлювалось 1-5, у Житомирській, Сумській та Хмельницькій областях до 10 екз. на 100 п.с. Личинками шведської, гессенської, чорної пшеничної мухи у Степу та Лісостепу пошкоджено до 1% рослин на ранніх посівів озимої пшениці. Скрізь триває розвиток личинок хлібного туруна, які в чисельності 0,5-1, макс. 3 у Запорізькій області пошкодили 1-7% рослин. Осередки підвищеної чисельності личинок хлібного туруна виявляють на падалиці, переважно в степових областях. Гусениці озимої совки за чисельності 0,4-2 екз. на кв.м пошкодили 3-5% рослин у слабкому ступені.

Проти вищезазначених шкідників за надпорогової чисельності озимі зернові у фази сходи - початок кущіння захищають через обприскування фосфорорганічними, піритроїдними інсектоакарицидами контактно-кишкової, кишкової дії, за умов денної температури не нижче 12оС, а нічної - не нижче 5оС.

На 2-13% обстежених площ озимих жита та пшениці у Волинській, Житомирській, Львівській, Тернопільській, Чернігівській областях кореневою гниллю уражено 1-3% рослин. Осередково у Степу та Лісостепу на 2-4% рослин виявляли буру листкову іржу та септоріоз. Проти хвороб, за необхідності, рослини оздоровлюють дозволеними до використання препаратами.

У посівах озимого ріпаку гусеницями озимої совки заселено 2-31% обстежених площ за чисельності 0,3-1 екз. на кв.м та пошкоджено 1-5% рослин. Також обліковували ріпакового пильщика, блішок, попелиць, листоїда, якими пошкоджено 3-15% рослин.

Опади та ранкові тумани скрізь сприяли розвитку та поширенню альтернаріозу, пероноспорозу, борошнистої роси, фомозу, якими охоплено 1-7, макс. до 20% (борошниста роса) рослин у Черкаській обл. У господарствах Тернопільської області відмічено розвиток циліндроспоріозу, яким уражено 1,2–3% рослин на 19% обстежених площ.

За умов оптимального ГТК для кожної з даних захворювань, розвиток та поширення їх на посівах зростатиме. За наявності інфекції та для стримування росту листя і підвищення стійкості рекомендовано провести обприскування дозволеними до використання препаратами.

Погодні умови осені сприяють життєдіяльності мишоподібних гризунів. Повсюди на 5-82% площ озимого ріпаку нараховується 1-3 жилих колоній з 2-6 жилими норами в кожній. Переважно у поліських та лісостепових областях на 10-48% обстежених площ озимих колосових культур обліковують від поодиноких до 3 жилих колоній на гектарі з 2-10 жилими норами в кожній. Скрізь на падалиці зернових культур, садах, багаторічних травах виявляють 1-5 жилих колоній на гектарі з 3-12 жилими норами в кожній. Враховуючи погодні умови та високий потенціал розмноження мишоподібних, чисельність шкідника буде збільшуватися і в подальшому становити загрозу посівам озимини.

Наявність 3-5 і більше колоній на гектарі посіву свідчить про загрозу істотних пошкоджень рослин та необхідність їх захисту шляхом розкладання в жилі нори по 2-3 грами зернової принади бактороденциду, по 10 грам в нору препарату смерть щурам №1, брикетів шторму (0,7-1,5 кг/га), інші дозволені до використання родентициди

У господарствах здійснюється фітосанітарний нагляд за посівами озимих зернових та ріпаку.

опубліковано: Сергій Петрович Саяпін    2015-10-23 12:10