Рубрики
Епізоотична ситуація в Україні станом на 1 грудня 2014 року, - Держветфітослужба

Завдяки постійному, дієвому державному ветеринарно-санітарному контролю та заходам з недопущенням занесення на територію України збудників особливо небезпечних хвороб тварин в Україні ніколи не реєструвались такі інфекційні захворювання, як чума великої та дрібної рогатої худоби, контагіозна плевропневмонія великої рогатої худоби, везикулярний стоматит, африканська чума коней

Останній випадок ящуру в Україні реєструвався в 1988 році. З 1992 року в країні призупинена вакцинація проти ящуру.

З 1940 року Україна вільна від  сапу коней, а в 1992 році – був зареєстрований останній випадок бруцельозу ВРХ .

Класична чума свиней серед домашніх свиней не реєструвалася з 1996 року, територіальними органами Держветфітослужби проводиться вакцинація проти КЧС всього поголів'я свиней спеціалізованих господарств та особистих господарств населення, що знаходяться в їх 5-кілометровій зоні. 

Щодо сибірки ситуація в Україні контрольована завдяки цілеспрямованій роботі фахівців на місцях. Протягом 2013 та з початку 2014 року не зареєстровано жодного випадку захворювання тварин на сибірку. 

Станом на 01.11.2014 в Україні залишилося 2 неблагополучних пункти щодо туберкульозу по одному в Кіровоградській та Київській областях. З початку 2014 року проведено алергічних досліджень ВРХ на туберкульоз 3,8 млн. голів.

Станом на 01.11.2014 в Україні залишилося 7 неблагополучних пунктів щодо лейкозу ВРХ - по 1 н/п в Вінницькій і Волинській областях та 5 н/п в Харківській області. З початку 2014 року проведено 3,08 млн. серологічних досліджень ВРХ на лейкоз.

В Україні залишається складною епізоотична ситуація щодо сказу тварин.  З початку 2014 року в Україні виявлено 636 неблагополучних пунктів, в яких захворіло 712 тварин, що  на 383 пункти і 478 хворих тварин менше в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Найбільше виявлялося хворих тварин серед лисиць – 216.

У зв’язку з неконтрольованим розповсюдженням АЧС на території РФ, де з початку 2014 року в РФ виявлено 71 випадок АЧС (709 випадків з 2007 року) вперше в Калузькій, Брянській та Орловській областях, існує постійна загроза  занесення хвороби на територію України.

Станом на 01.12.2014 в Чернігівській області (Корюківський, Ніжинський, Щорський, Городнянський, Куликівський та Ріпкинський райони) зареєстровано 9 випадків АЧС (3 серед домашніх тварин та 6 серед диких кабанів).

Рішеннями державних надзвичайної протиепізоотичних комісій при відповідних райдержадміністраціях в неблагополучних пунктах встановлено карантин та затверджено плани заходів з ліквідації та недопущення розповсюдження захворювання.

Після виконання всіх необхідних заходів, на сьогоднішній день карантин знято з неблагополучних пунктів в Корюківському (с. Охрамієвичі), Ніжинському (с. Крути) та Щорському (м. Щорс) районах, де було виявлено АЧС серед домашніх свиней.

Карантинні обмеження продовжують діяти в 5 неблагополучних пунктах (6 випадків), де було виявлено АЧС серед диких кабанів: урочище біля с. Ковчин (Куликівський район), урочище «Тесновка», ТОВ «Динамо» (Городнянський район), ТОВ МГ «Бізон» та 2 випадки в ТОВ «ДобрянкаІнвестЛіс» (Ріпкинський район).

В зонах нагляду спеціалістами державної служби ветеринарної медицини проводяться клінічні обстеження наявних тварин. З 31.08.2014 на території області обстежено 73979 дворів та щеплено проти класичної чуми свиней 53350 гол. тварин.

Проводиться роз’яснювальна робота серед населення про небезпеку захворювання та заходи з недопущення занесення збудника захворювання в приватні господарства.

З 31.08. по 27.11.2014 на території Чернігівської області проведено діагностичний відстріл 228 гол. диких кабанів. Від усіх туш відібрано проби для дослідження.

З метою недопущення занесення збудника АЧС на територію України Держветфітослужбою та її територіальними органами постійно вживається ряд заходів, зокрема:

Регіональними службами державного ветеринарно-санітарного контролю і нагляду на державному кордоні та транспорті з початку року в областях загрозливої зони щодо можливого занесення збудника АЧС (АР Крим, Волинська, Донецька, Житомирська, Запорізька, Київська, Луганська, Сумська, Рівненська, Харківська та Чернігівська області) перевірено 1,182 млн. транспортних засобів, при цьому було продезінфіковано 1,144 млн. транспортних засобів та вилучено 1204,76 кг. продуктів тваринного походження з ручної поклажі громадян заборонених до ввезення.

Відділом ветеринарної міліції МВС України спільно з місцевими органами МВС та ДАІ створено робочі групи які на автошляхах здійснюють контроль за переміщенням вантажів, в першу чергу живих тварин та продуктів їх забою і переробки. З початку року. До введення мораторію на проведення перевірок, в областях загрозливої зони щодо можливого занесення збудника АЧС перевірено 463 суб’єкти господарювання діяльність яких пов’язана з виробництвом і переробкою свинини, при цьому виявлено 284 порушення, накладено штрафів на суму понад 31,9 тис. грн., видано 193 приписи, вилучено понад 6,3 т. свинини.

Крім того, з початку року територіальними органами Держветфітослужби в загрозливій зоні щодо можливого занесення збудника АЧС щеплено проти КЧС 4,419 млн. голів свиней, обстежено понад 3,118 млн. дворів та 6,385 млн. голів свиней, відібрано 2502 проби біоматеріалів від диких свиней та 6696 проб від свиней господарств та приватного сектору населення для проведення лабораторного моніторингу АЧС, проведено 2510 перевірок свиногосподарств, за недотримання ветеринарно-санітарних вимог притягнуто до відповідальності 807 осіб, накладено штрафів на суму понад 130,0 тис. грн.

Ситуація щодо хв. Ньюкасла стабільна та контрольована, з метою її профілактики державною службою ветеринарної медицини проводяться щеплення птиці в індивідуальних господарствах громадян. З початку 2014 рік щеплено проти хвороби Ньюкасла 73 362,4 тис. голів птиці. Також з метою серологічного моніторингу проводиться визначення напруженості імунітету після вакцинації.

Щодо високопатогенного грипу птиці то враховуючи ситуацію, що склалася в Європі, в Україні посилено заходи державного інспекторського ветеринарного нагляду щодо цього захворювання, зокрема постійно проводяться лабораторні моніторингові дослідження дикої перелітної та синантропної птиці на території всієї України:

- проведено 60 засідань державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при обласній держадміністрації з питань недопущення високопатогенного грипу птиці;

- організовано 3 950 робочих груп для контролю за клінічним станом птиці приватного сектора, якими обстежено 5 788, 929 тис. дворів в 25 207 населених пунктах.

Робота по покращенню епізоотичної ситуації відносно зазначених захворювань знаходиться під постійним контролем спеціалістів Держветфітослужби та державної служби ветеринарної медицини на місцях.

опубліковано: Сергій Петрович Саяпін    2014-12-02 08:12