Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин 11 грудня 2015 року, - Держветфітослужба

  • Сергій Петрович Саяпін
  • Рослинництво
  • Кліматичні та фітосанітарні умови
  • 14.12.15

Хатня миша

 

Звичайна полівка

Гуртова полівка

Жовтогорла миша

Польова миша

Температурний режим та достатня кількість кормів на переважній більшості території країни забезпечують задовільну життєдіяльність мишоподібних гризунів. У цілому, чисельність гризунів стабілізувалась, що обумовлено слабкою інтенсивністю міграції та частковим припиненням їх розмноженням. Однак, на заселених 20-80% обстежених площ озимих зернових та ріпаку чисельність гризунів становить 1-3, осередково до 5 (Донецька, Хмельницька обл.) жилих колоній на гектарі.

У неорних землях, багаторічних травах, садах обліковують 3-5, подекуди у господарствах Волинської, Рівненської, Чернівецької областей 6-8 жилих колоній полівок на гектарі. Осередки надпорогової чисельності гризунів (ЕПШ 3-5 жилих колоній на гектарі) локалізовані шляхом внесення в нори отруєних принад.

У подальшому загроза підвищення чисельності та шкідливості мишоподібних гризунів, передусім в озимині ймовірна в разі утворення стійкого снігового покриву, під яким за наявності достатньої кількості корму гризуни продовжуватимуть розмноження.

В Степу в посівах озимої пшениці, переважно розміщеної після стерньових попередників, продовжується слабке живлення личинок хлібної жужелиці. Подекуди у посівах озимих пшениці та ячменю волога погода сприяла подальшому розвитку борошнистої роси, септоріозу, кореневих гнилей, темно-бурої плямистості, осередково ринхоспоріозу, інфекційний запас яких скрізь зберігається на 1-9, макс. 16% рослин (Київська, Львівська обл.). Переважно у західних областях на 12-80% обстежених площ озимого ріпаку пероноспорозом, альтернаріозом, фомозом уражено 5-14% рослин.

У господарствах здійснюється фітосанітарний нагляд за посівами озимих зернових та ріпаку.