Повсюди різкі коливання добових температур, дощі та мокрий сніг, подекуди приморозки стримували активізацію шкідників та поширення хвороб у посівах озимихзернових та ріпаку. Зокрема, в теплі сонячні днів у південних, центральних, подекуди західних областях країни відмічено літ цикадок, відродження попелиць, вихідіз місць зимівлі хлібних блішок, піщаного мідяка, у степових областях підняття клопа шкідливої черепашки у верхні шари підстилки.
У посівах озимини, розміщеної після стерньових попередників, у допороговій чисельності триває живлення личинок хлібної жужелиці, де ними пошкоджено до 3%рослин. Враховуючи, що личинки жужелиці будуть шкодити до кінця квітня, захисні заходи рекомендується проводити у крайових смугах або в осередкахнадпорогової чисельності жужелиці (понад 3-4 і більше личинок на кв.м) та інших фітофагів через обприскування посівів дозволеними до використанняінсектицидами.
Скрізь у посівах озимих пшениці, ячменю 2-10% рослин охоплено борошнистою росою, септоріозом, гельмінтоспоріозом, осередково бурою листковоюіржею. Кореневими гнилями уражено 1-8, осередково в господарствах Київської області до 18% рослин. Рішення щодо оздоровлення озимих зернових культурфунгіцидами слід приймати після обстеження посівів диференційовано щодо кожного поля. Вибір препаратів для оздоровлення озимих зернових культурздійснювати з огляду на спектр захисної їх дії та переважаючі хвороби.
В усіх агрокліматичних зонах рослини озимого ріпаку в допороговій чисельності заселяють хрестоцвіті блішки, прихованохоботники (хрестоцвітий, великийріпаковий та чорний), у південних областях ріпаковий квіткоїд. 2-9, макс.16% рослин ріпаку уражено пероноспорозом, альтернаріозом, фомозом та бактеріозомкореня. Стан посівів озимого ріпаку поліпшують підживленням азотними добривами й розпушуванням міжрядь. За встановлення жаркої сухої погоди та чисельностіхрестоцвітих блішок понад 3-5 екз. на кв.м посіви рекомендовано обприскувати дозволеними до використання інсектицидами.
Повсюди відростаючі багаторічні трави заселяють та пошкоджують бульбочкові довгоносики. В Степу, південних районах Лісостепу відроджуються личинкибурякової листової попелиці, із місць зимівлі відмічено вихід бурякової крихітки та заселення нею минулорічних коренеплодів.
У садах скрізь розпочався вихід з місць зимівлі садових довгоносиків, у Степу відроджуються личинки кліщів та попелиць. У господарствах завершують санітарніобрізки та проводять ранньовесняне обприскування дерев проти зимуючих стадій шкідників і хвороб.
Мишоподібні гризуни. Повсюди на 5-93% обстежених площ озимих зернових та ріпаку обліковують 1-3, в багаторічних травах, садах, неугіддях 2-6 жилихколоній на гектар з 2-8 жилими норами. По видовому складу переважає миша польова, полівка руда та миша лісова, в Степу трапляється -курганчикова миша.Надалі їх чисельність може зростати внаслідок розмноження і розселення молодих особин за сприятливих погодних умов.
В господарствах здійснюється постійний фітосанітарний нагляд за посівами.