Написання Доступного Контенту
· Унікальність контенту - Чи пропонує контент щось унікальне в рамках вашої Спільноти практиків або більш широкої спільноти? Чи дублюється контент? НЕ ДУБЛЮЙТЕ КОНТЕНТ, опублікований на інших сайтах.
Використовуйте ресурс copyscape.com щоб виявити випадки дублювання і плагіату контенту. Сайт може бути використаний для перевірки оригінальності вашого нового контенту, запобігання дублювання контенту, і пошуку копій існуючого онлайн-контенту.
1. Якщо ваша спільнота має матеріал, який опублікований на інших сайтах, і вона вважає, що його все ж таки необхідно включити в матеріали е-Екстеншн, або вкажіть посилання на ресурс-джерело або зробіть анотовану версію матеріалу із посиланням на повну версію на іншому сайті.
2. Або напишіть оновлену версію матеріалу, яка не дублюватиме джерело, але із посиланням на це джерело.
· Використання ключових слів - Ключові слова, включені в заголовки статей, вступні речення анотацій, і в текст статті мають важливе значення для допомоги пошуковим системам у пошуку ваших матеріалів. Вибір найбільш підходящих ключових слів, що відображають саме ті, які люди використовують для пошуку (також відомі як пошукові терміни) має важливе значення, і це є розумінням того, як ваша аудиторія думає і знанням слів, які вони використовують.
Використовуйте Google AdWords, щоб визначити найпопулярніші ключові слова, що використовуються для пошуку тем, які висвітлюють ваші статті. Додавайте ці ключові слова до:
Якщо читачі не бачать, те що вони шукають на початку веб-сторінки або в підзаголовках, вони, швидше за все, припинять читання і залишать сторінку.
· Організація контенту - Чи є контент завершеним продуктом, і чи добре він написаний або адаптований для Інтернет? Марковані списки, пронумеровані списки і виділені жирним шрифтом фрази допомагають користувачам проглядати та виявляти потрібний контент, зображення, відео тощо.
· Посилання на додатковий контент – Чи добре інтегрований контент в СП і е-Екстеншн за допомогою посилань на інші статті, і чи витриманий стиль?
·Рівень сприйняття і відповідна аудиторія - Який рівень предметних знань, необхідний для розуміння/використання цієї сторінки? Чи є контент актуальним для національної аудиторії?
Кожна спільнота повинна визначити свою цільову аудиторію і переконайтеся, що матеріали пишуться приймаючи цю аудиторію до уваги. Використання ключових слів і непрофесійних термінів замість високо-наукових слів і фраз може допомогти досягти максимального розуміння. Якщо матеріали мають рівень написання вище рівня розуміння читача, контент не буде використовуватися.
· Заклик до дії - Чи пропонує контент ясний, конкретний наступний крок для користувача - тобто, чи є заклик до дії із практичною порадою?
·Приєднуйтесь до соціальних мереж і включайтесь в обговорення - Спілкування з користувачами на Facebook, YouTube, Twitter, у блогах і т.д. з посиланнями на відповідний контент е-Екстеншн полегшить знаходження цих матеріалів пошуковими системами. Крім того, СП отримує можливість вчитися та виявляти нові потреби у більшої аудиторії. Вдосконалений пошук Google враховує всі згадки або місця, де ваш контент запропонований, чи на нього є посилання, і це теж допоможе його виявленню (знаходженню). Приєднуйтесь до цих розмов і посилайтеся на ваші конкретні статті/«Часті питання», які можуть допомогти користувачам цих мереж.
10 питань, які слід задати стосовно кожного матеріалу (Webmaster Center Google):