Технологія блокчейн у цифровій освіті

  • Михайло Зіновійович Швиденко
  • Загальне
  • 02.12.20

Впровадження новітніх інформаційних технологій в освіту є сьогодні світовим трендом. Недавно Спільний дослідницький центр Європейської комісії (JRC) опублікував звіт, в якому розглядаються результати досліджень про можливості застосування технології блокчейн в  сфері освіти, зокрема при акредитації, сертифікації та цифровому трансфері освітніх документів. У доповіді зазначається, що ці процеси знаходяться на початковій стадії, проте при правильному використанні технологія блокчейн може привнести в освітню діяльність вагомі переваги. Найпомітніші вузи, чиї експерименти лягли в основу доповіді Єврокомісії є впровадження блокчейн-технології Массачусетського технологічного інституту, Університету Нікосії, Відкритого університету Великобританії та кількох навчальних закладів Мальти. Такими блокчейн-проектами є надання кредитів на навчання, ідентифікація особистості учня (для заселення в гуртожиток або роботи в бібліотеці), оплата освітніх послуг, розподіл студентських стипендій і виділення грантів.

Блокчейн - це розподілена база даних, в якій зберігається у вигляді ланцюжка блоків інформація про кожну транзакції, вироблену в системі та  захищено від змін криптографічними засобами. При цьому кожен блок пов’язаний з попереднім. Нові дані до блокчейну додаються виключно в кінець ланцюжка. Їх неможливо підробити, так як кожний новий запис має бути підтвердженми в уже існуючих ланцюжках. Щоб підробити дані, потрібно змінювати інформацію у всіх інших блоках. При цьому, так як система розподілена, актуальна інформація про записи в системі зберігається у всіх її учасників і автоматично оновлюється при внесенні будь-яких змін. Зазвичай на кожному комп’ютері розміщується повна копія усіх блоків, однак за бажання на одному комп’ютері можна зберігати тільки певні блоки даних. Блокчейн-мережі не прив’язані до географічного місця знаходження: у них можуть об’єднуватися користувачі з різних країн і регіонів, а також мміст блоків відкрито для всіх. Це означає, що інші люди можуть перевірити будь-який блок, побачити його вміст, упевнитися в достовірності інформації або в тому, як вона змінювалася. Тобто  зникає необхідність самого факту перевірки автентичності інформації іншими людьми. Людина сама може перевірити вміст блокчейну і отримати точну відповідь щодо його достовірності. У блокчейн-системі немає привілеїв, це означає, що вплинути на достовірність інформації не може ніхто.

Такий підхід кардинально змінює існуючі взаємини, наприклад, роботодавців з університетами. Навчальним закладам більше не доведеться направляти копії документів випускників за запитом різних організацій і компаній з метою підтвердження факту отримання освіти, тому що всі дипломи будуть зберігатися у вільному доступі і легко піддаватися перевірці.

Сьогодні в Україні вже є приклади застосування технології блокчейн у освітній сфері, зокрема це система STUDYPASS, яку створено з використанням технології блокчейн та потужної криптографії. Ця система дозволяє студентам. що їдуть на навчання до України отримувати своєчасні та якісні інформаційні сервіси, одночасно даючи повну гарантію, що офіційне запрошення на навчання фактично було видано особі, яка його надала.

Уряд Індії, заявив, що буде реалізовувати рішення на базі Blockchain для цифрової атестації освітньо-кваліфікаційних рівнів, починаючи з випусків 2019 року. Ця блокчейн-технологія, яку називають “Індіачейн” буде випробувана в провідних індійських університетах. 

Тому, коли мова заходить про освіту, видача свідоцтва на основі Blockchain означитиме, що його достовірність можна негайно підтвердити, за погодженням з власником свідоцтва. Окрім цього, освітні записи не можуть бути змінені, оскільки зміна окремого блоку потребує схвалення від усіх учасників, які входять до блокчейну. Це усуне можливість того, що люди зможуть видати підроблені сертифікати за справжні.

Компанії, які наймають на роботу нових співробітників, часто стикаються з труднощами перевірки достовірності документів. Глава MachineLearning, Кріс Ягерс, переконаний, що блокчейн здатний спростити процес перевірки даних про освіту, який використовується зараз по всьому світу.

Крім того, блокчейн допоможе вирішити і актуальну проблему плагіату в наукових роботах. Ця технологія відкриє дані про дослідження, полегшить перевірку і підтвердження дипломів і навчальних сертифікатів. Управління інтелектуальною власністю також буде спрощено. Блокчейн буде відслідковувати першоджерела публікацій і цитат, скасувавши необхідність в наглядових органах. Він також може допомогти автору цитованої роботи отримати автоматичну оплату за використання його праць.

Проблема контролю може стати актуальною і для ринку освіти. До сих пір передача знань проходила здебільшого через добре відомі всім інститути - школи і вузи. Через них же сьогодні йдуть і основні фінансові потоки ринку освіти.

Однак блокчейн загрожує похитнути цю систему. Технологія дозволяє студентам і викладачам контактувати швидше, легше і ефективніше. Що ще більш істотно, що блокчейн дозволить студентам платити за освіту менше, а викладачам - заробляти більше. Саме так і просувають свої послуги стартапи типу ODEM (On-Demand Education Marketplace). По суті, це нова парадигма навчання, це онлайн-ринок освітніх послуг. ODEM - це децентралізована платформа, яка забезпечує єдину, надійну всесвітню мережу, яка об'єднує всі рівні ланцюга постачання освіти. Технологія Blockchain являє собою основу платформи ODEM і служить для зв'язку всіх діючих складових, пов'язаних з організацією, адмініструванням та наданням інформації про пропоновані програми.

Платформа пов'язує студентів, педагогів та постачальників послуг, де спільно вони розробляють та беруть участь у особистих та групових навчальних програмах.

Платформа знижує витрати та покращує доступ до преміальної освіти шляхом прямої комунікації педагогів і студентів та усунення неефективних та дорогих посередників. Студенти та інші покупці освіти можуть легко вивчати і знайти ідеальну навчальну програму від викладачів у всьому світі. Для педагогів це підвищує їхню помітність серед усіх покупців освіти, генерує зворотний зв'язок у реальному часі з програмами та платить стимули для розробки відповідних програм.

За допомогою платформи ODEM студенти можуть вибирати програми та зберігати свою історію транзакцій у блокчейні. Цей формат дозволяє студентам зберігати єдиний запис свого академічного досвіду та сертифікації незалежно від мови або педагога. Генератор програм платформи використовує штучний інтелект для виявлення та співставлення студентів та постачальників послуг на основі попередньо встановлених вимог. Студенти можуть вибирати свої бажані програми та безпечно зберігати докази свого навчання для майбутнього працевлаштування.

Нова платформа допоможе студентам повністю взяти освіту в свої руки, а сучасні інтернет-технології значно полегшать процес навчання. За допомогою смарт-контрактів угоди між студентами і викладачами будуть укладатись без посередників, що зробить освіту дешевшою і доступнішою.

 

За матералами:

Blockchain in Education. http://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/bitstream/JRC108255/jrc108255_blockchain_in_education(1).pdf

STUDYPASS. https://site.studypass.intered.com.ua/

Блокчейн в образовании – применение и перспективы технологи/ https://prostocoin.com/blog/blockchain-education

On-Demand Education Marketplace  https://odem.io/