Розвиток українського насінництва – це питання національної безпеки

  • Новини
  • 13.03.25

В Мінагрополітики відбулася робоча нарада щодо експертного потенціалу насіння кормових трав та виробництва амаранту під головуванням Міністра аграрної політики та продовольства України Віталія Коваля.
Участь у засіданні взяли представники Мінагрополітики та профільних асоціацій.

Учасники наради обговорили питання сировинної бази та переробки амаранту (щириці) в Україні,  а також  виробництва насіння люцерни.

Віталій Коваль наголосив, що розвиток українського насінництва – це питання національної безпеки. Україні важливо мати свої сорти насіння, а також експортувати його на міжнародні ринки на рівних умовах із закордонними партнерами.

«Галузь нішевих та кормових культур має великий потенціал. Наприклад, з амаранту виготовляють борошно, олію, пластівці, батончики. Його також використовують як силос для тварин та у виробництві біометану. Амарант у складі цього палива допомагає отримати спеціальну екологічну премію ЄС на продаж. Тому розвиток культури стане важливим кроком у біоенергетичній стратегії, яка є одним із пріоритетів Мінагрополітики», - підкреслив Віталій Коваль.

За його словами, сьогодні вирощуванням щириці в Україні займаються приблизно 150 господарств. Експорт за минулий рік становив 600 тисяч доларів. Амарант був широко відомий як харчова і кормова культура ще за козацьких часів, тому це і наша культурна спадщина, яку важливо розвивати.

Крім того, зазначив Міністр, не менш перспективними культурами, які користуються попитом у ЄС, є люцерна, конюшина та інші кормові культури. Минулого року їхній експорт перевищив 5 тисяч тонн, а найбільший попит на українську люцерну спостерігається в Італії, де створено спеціалізований хаб для її переробки.

«Проте для масштабного розвитку цієї галузі нам потрібно працювати над створенням переробних кооперативів та індустріальних парків. Спільна переробка та логістика зроблять експорт більш вигідним і конкурентоспроможним. Саме тому Мінагрополітики підтримуватиме ініціативи, які допоможуть виробникам не лише вирощувати, а й ефективно реалізовувати свою продукцію на міжнародних ринках», - наголосив Віталій Коваль.