Війна росії проти України спровокувала широкомасштабну та довготривалу деградацію довкілля, зокрема й ґрунтової екосистеми. Заміновані території, вирви від обстрілів, зсуви ґрунту, знищена військова техніка на полях тощо – всі ці явища є сигналами про серйозні порушення ґрунтового покриву з руйнівними наслідками як і для здоров’я ґрунтів, так і людей.
Без належного відновлення, пошкоджені землі втрачатимуть свої родючі властивості та здатність до самовідновлення. Проте хімічне забруднення та ризики вирощування токсичної продукції взагалі ставлять під сумнів безпечність використання таких земель.
Хоча оцінити масштаби пошкоджень на ґрунтові ресурси наразі неможливо, уже зараз стає зрозуміло, що визначальне значення для суттєвого погіршення екологічної ситуації має тривалість та інтенсивність бойових дій. Чим триваліші бойові дії, тим більшої шкоди буде завдано довкіллю і, зокрема ґрунтам.
Дослідження детально розглядає вплив військової діяльності на стан українських ґрунтів і на прикладі двох громад на Харківщині та Донеччини пропонує підхід до оцінки й відновлення пошкоджених земель.
Матеріали на Екодія
Запис заходу: https://www.youtube.com/watch?v=p9CiH3BVers&t=7s
Завантажити публікацію:
Забруднення земель внаслідок агресії росії проти Українию. Резюме (PDF)
Забруднення земель внаслідок агресії росії проти України. Повний текст (PDF)