ПОТЕНЦІАЛ І ВИКОРИСТАННЯ ЛІСОВОЇ БІОМАСИ

  • Наталя Болгарова
  • Екологічні аспекти
  • Рослинництво
  • 10.11.24

«Біомаса — невикопна біологічно відновлювана речовина органічного походження, здатна до біологічного розкладу, у вигляді продуктів, відходів та залишків лісового та сільського господарства (рослинництва і тваринництва), рибного господарства і технологічно пов’язаних з ними галузей промисловості, а також складова промислових або побутових відходів, здатна до біологічного розкладу» [1].

За первинним походженням біомасу умовно можна розділити на три основні групи: лісову (деревну) біомасу, сільськогосподарську біомасу, інші види (побутові та промислові органічні відходи, енергетичні рослини, стічні води, відходи целюлозно-паперової промисловості).

Групу лісової (деревної) біомаси становлять: дрова, деревна тріска, тирса, відходи лісового господарства (відходи від рубок, порубкові залишки, пні, відмерла деревина/сухостій), відходи вторинної переробки споріднених галузей і виробництва продуктів з деревини (пилорами, виробництво ДВП/ДСП, паркету, меблів, пелет, брикет), обрізки садів і викорчовування, відходи від управління захисними лісосмугами, відходи від вирубування самосійних лісів (що здебільшого територіально розміщуються на пайових землях приватних власників і мають цільове призначення «землі сільськогосподарські») [2].

Потенціал біомаси визначається насамперед рівнем виробництва та кількістю продуктів, з яких утворюється біомаса у вигляді побічних продуктів, залишків або відходів. Як і виробництво, потенціал біомаси змінюється щороку (Таблиця 1.).

Основу потенціалу лісової біомаси в Україні складають лісосічні відходи (32%), дрова (31%) і відходи інших лісокористувачів (23%). Вторинні відходи переробки, відходи рубок, відходи управління сільськогосподарськими угіддями займають разом 14% від загального ресурсу [3].

 

Таблиця 1. Доступний для енергетичного використання потенціал біомаси у 2021 і 2023 рр. [2]

Вид біомаси

Потенціал доступний для енергетичного використання млн. т. е

 

2021 рік

Структура, у %

2023 рік*

Структура, у %

Лісова біомаса

3,08

12,0

2,44

13,0

Агробіомаса

16,45

65,0

12,09

62,0

Органічні відходи

0,74

3,0

0,46

2,0

Енергетичні культури

5,00

20,0

4,50

23,0

Потенціал біомаси, всього

25,27

100,0

20,28

100,0

 

Дві третини усього ресурсу, який дає лісова біомаса, споживається для індивідуального опалення, гарячого водопостачання і приготування їжі населенням через спалювання у традиційних пічках (грубках) і котлах. Третя частина (28%) використовується для котелень централізованого теплопостачання, промисловості, бюджетного сектору. Для виробництва електроенергії на ТЕЦ та ТЕС споживається до 5% лісової біомаси [4].

 Згідно з експертними підрахунками, ми використовуємо для енергетичних потреб більше деревини, ніж її виростає. У 2023 році було зафіксовано перевищення на 36%. [3].

Важливим питанням під час використання лісової біомаси для виробництва енергії є забезпечення дотримання критеріїв сталості. Стале використання біомаси для виробництва енергії в ЄС є ключовим фактором для врахування до цілей ВДЕ й отримання підтримки [2].

Лісова біомаса, має великий потенціал як джерело відновлюваної енергії, але її використання потребує регулювання та вирішення наступних основних проблем [5]:

- станом на жовтень 2024 року критерії сталості для використання лісової біомаси в Україні не імплементовано;

- стабільне перевищення обсягів використання лісової біомаси над її сталим потенціалом (у 2023 р. на 36 %);

- висока частка самозаготівлі або нелегальних рубок (50-70% від усієї заготівлі);

- висока частка споживання населенням в обсязі загального споживання (55-60 %);

- використання неефективного обладнання для індивідуального опалення із низьким ККД і високими викидами;

- відсутність вимог щодо обов'язкової сертифікації лісів.

Використання лісової біомаси сприятиме розвитку місцевого енергетичного ресурсу, заміщенню викопного палива, посиленню енергетичної безпеки країни.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Перспективи розвитку ринку біомаси в ЄС і Україні URL: https://uspp.ua/assets/doc/uspp-biomass.pdf

2. Аналіз ринку лісової та деревної біомаси в Україні. Аналітичний звіт URL: http://surl.li/flzltw

3. Лісова біомаса в Україні: що з нею не так і які рішення є для сталого розвитку URL: https://rubryka.com/blog/forest-biomass-in-ukraine/

4. Використання біомаси для виробництва енергії в Україні URL: https://wwf.ua/?12112966/Balance-of-biomass-production-and-use

5. Подальший розвиток ринку лісової біомаси в Україні можливий лише за умови інтенсивного заліснення та відновлення лісів URL:http://surl.li/zwdkdn