Український ринок продажу землі продовжує працювати в екстремальних умовах, спричинених війною Росії проти України, яка триває з початку 2022 року. Хоча початковий шок після початку російської військової агресії дещо вщухає, що призвело до певної стабілізації на ринку продажу (Kvartiuk & Martyn, 2022), на його функціонування могли вплинути останні зміни у військовій ситуації. Тому вкрай важливо відслідковувати обсяги транзакцій, ціни продажу, концентрацію землі та потенційні розпродажі. Ми спираємося на попередні відповідні дослідження АПД (Kvartiuk & Martyn, 2021, 2022, 2023), щоб забезпечити порівнянність наших результатів.
Крім військової ситуації, на український ринок продажу землі могли вплинути кілька правових та інституційних ініціатив. Найзначнішою правовою зміною стало надання доступу до ринку українським юридичним особам і збільшення ліміту власності на землю зі 100 га до 10,000 га. Це є важливим кроком у лібералізації земельних відносин в Україні та, як очікується, підвищить попит на землю. Великі ферми зазвичай вважаються такими, що мають вищий доступ до капіталу, що викликає занепокоєння щодо невиправданої концентрації сільськогосподарських земель. Ми емпірично проаналізували поведінку юридичних осіб на українському ринку продажу землі сільськогосподарського призначення.
Це дослідження приділяє особливу увагу потенційним спекуляціям і перепродажам. Слід зазначити, що українське законодавство не встановлює обмежень щодо перепродажу землі, що може призвести до неодноразової зміни власності земельних ділянок протягом короткогоперіоду. Очікування підвищення цін може стимулювати спекулятивну купівлю землі. Щоб вирішити ці занепокоєння, ми досліджуємо поведінку перепродажу, щоб надати розуміння спекулятивної діяльності.
Для досягнення цих цілей ми використовуємо дані Системи моніторингу земельних відносин, наданої Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру (ДГК). Ці дані містять інформацію на рівні ділянки та на рівні організації, що дає змогу зрозуміти транзакції з продажу землі. Окрім емпіричного аналізу, ми коротко обговоримо нещодавню подію – створення 1 жовтня 2024 року ТОВ «Державний земельний банк», яке провело перші онлайнаукціони в системі «Прозорро.Продажі» з суборенди сільськогосподарських угідь державної власності. Ця подія знаменує значний прогрес у цифровізації та прозорості земельних трансакцій, що потенційно може вплинути на динаміку ринку шляхом підвищення доступності землі та ефективності трансакцій.
Дослідження організоване таким чином: по-перше, ми надаємо загальний огляд динаміки останніх транзакцій, включаючи купівлю землі юридичними особами. По-друге, ми аналізуємо ціни продажу землі. По-третє, обговорюємо динаміку перепродажу землі на основі аналізу даних. Насамкінець ми досліджуємо динаміку концентрації землі серед фізичних та юридичних осіб.