Реалізація необхідних (раціональних) режимів тепло- вологістної обробки плодоовочевої продукції, в частковості, яблук за допомогою сучасних технічних засобів дозволяє суттєво знизити втрати при їх охолодженні і тривалому зберіганні. Однак використання цих засобів не завжди приводить до очікуваного ефекту.
Світовою практикою визнано, що найбільше раціонально використовувати капітальні сховища наземного типу. У таких спорудженнях при безпосередньому впливі людини можна забезпечити необхідний режим температури та вологості.
Організація оптимальних (раціональних) температурно-вологістних режимів у сховищах плодоовочевої сировини, вчасності яблук і інших фруктів, за допомогою сучасних технічних засобів дозволяє суттєво знизити втрати маси плодів і питомі втрати електроенергії при тимчасовому і тривалому зберіганні.
Досить ефективним в системах сонячного тепло-холодопостачання можуть бути площинні сонячні колектори багатофункціонального призначення, наприклад, для нагріву води і повітря або одночасного нагріву води і регенерації абсорбенту в холодильних машинах абсорбційного типу.
Навколишнє середовище та стрімке погіршенням його стану вимагає посилення екологізації людської життєдіяльності та впровадження інвестиційних заходів для нейтралізації їх негативних наслідків,зумовлює поступову переорієнтацію діяльності в напрямі екологізації та збільшення витрат в охорону навколишнього середовища.
Розвиток біоекономіки може допомогти у збільшенні виробництва продуктів харчування за рахунок більш ефективного використання землі, водних та інших ресурсів