Розвиток біоекономіки може допомогти у збільшенні виробництва продуктів харчування за рахунок більш ефективного використання землі, водних та інших ресурсів
Стійкість до зміни клімату. Здоров'я грунту. Життєвість спільноти. Здоров'я худоби та тваринництво. Здоров'я та добробут людей. Екологічна боротьба зі шкідниками. Біологічне різноманіття.
Метою Програми USAID АГРО є прискорення економічного розвитку сільських громад України, що потребують найбільшої підтримки, шляхом покращення управління в сільськогосподарському секторі, що сприятиме розвитку більш продуктивних, сучасних та прибуткових мікро, малих та середніх сільськогосподарських підприємств (ММСП), які успішно інтегруватимуться в конкурентні українські та міжнародні ринки.
Банк пропонує низку банківських продуктів суб`єктам господарської діяльності агропромислового сектору:
Агрокредит «Інвестиційний»
Агрокредит «Сільгосптехніка»
Агрокредит «Оборотний»
Для аграрного бізнесу важливо розглядати питання виробництва біогазу та біометану комплексно: від теоретичних аспектів до досвіду конкретних компаній, які такі об’єкти вже побудували, а також вивчення гравців ринку, які реалізують такі технології.
Матеріали навчально-інформаційного заходу у рамках проекту ЄС «Інституційна та політична реформа дрібномасштабного сільського господарства в Україні» (IPRSA) у тісній співпраці з Програмою «Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні»
Ефективний розвиток та управління готелями набуває актуальності та потребує пошуку нових підходів до їх функціонування в умовах пандемії Covid-19. Метою статті є дослідження теоретичних проблем забезпечення конкурентних переваг підприємств, розробка рекомендацій по формуванню конкурентних переваг підприємств індустрії гостинності в умовах пандемії Сovid-19. У статті обґрунтовано та висвітлено тенденції розвитку підприємств готельної сфери в умовах пандемії Covid-19.
У статті проаналізовано тенденції роботи зернопереробних підприємств України. Розглянуто економічні та організаційні умови в яких працюють великі підприємства по переробці зерна та міні-млини. Акцентовано увагу на негативних явищах, що впливають на розвиток ринкових відносин в зернопереробної галузі. Вказується на необхідність: конкуренції підприємств на стадії укладання договорів з покупцями; проведення тотального контролю за технологією виробництва; побудови тривалих партнерських відносин; стимулювання експорту борошна. Надані рекомендації щодо стратегії подальшого розвитку економіки підприємств даної галузі.