Всі об’єкти основних засобів мають обліковуватися у своїй групі.
Донедавна орієнтиром у класифікації основних засобів був Класифікатор ДК 013-97. Хоча він і досі не втратив чинність, але суттєво застарів. У листі від 03.12.2007р. №03/7-8/872і Державний комітет статистики зазначив, що він не може застосовуватися для цілей бухгалтерського і податкового обліку.
Питання класифікації основних засобів розглядаються в НП(С)БО 7, Податковому кодексі України (далі – ПКУ), інших профільних нормативних актах. Класифікація об’єктів основних засобів у ПКУ є максимально наближеною до їх бухгалтерської класифікації. В профільному НП(С)БО 7 міститься перелік груп основних засобів без чіткої деталізації, які саме об’єкти належать до кожної з них. Немає деталізації ні в Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну від 30.11.1999р. № 291, ні в Методичних рекомендаціях з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджених наказом Мінфіну від 30.09.2003р. № 561. В ПКУ можна знайти визначення лише щодо об’єктів основних засобів груп 1 - 3. Орієнтиром у питаннях класифікації необоротних активів для цілей обліку може слугувати Український класифікатор товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТ ЗЕД).
В першу чергу для правильної класифікації основних засобів важливо враховувати їх функціональне призначення (ту функцію, яку вони будуть виконувати). Теоретично придбаний для сільськогосподарських потреб дрон може бути віднесений або до машин і обладнання (рахунок 104 «Машини та обладнання»; група 4 податкового обліку), або до транспортних засобів (рахунок 105 «Транспортні засоби»; група 5 податкового обліку).
Дрон є БПЛА і за УКТ ЗЕД класифікується в товарній групі 88, яка належить до транспортних засобів. У цій групі під терміном «безпілотний літальний апарат» розуміється будь-яке повітряне судно, крім літаків товарної позиції 8801, призначене для польотів без пілота на борту. Вони можуть бути призначені для перевезення вантажу або оснащені стаціонарно інтегрованою цифровою камерою чи іншим обладнанням, яке б дозволило їм виконувати утилітарні функції під час польоту.
Нагадаємо, що під транспортними засобами розуміють засоби пересування, які призначені для перевезення пасажирів та вантажів. Так, наприклад, в Методичних рекомендаціях з бухгалтерського обліку основних засобів суб’єктів державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015р. №11 зазначено, що до складу групи «транспортні засоби» відносять «усі види засобів пересування, які призначені для переміщення людей і вантажів».
Функціональне призначення агродрона полягає в обприскуванні сільськогосподарських угідь, а не в перевезенні вантажів. Тому можна зустріти пропозицію класифікувати дрон-обприскувач за кодом 8424499000 УКТ ЗЕД (розбризкувачі для сільського господарства або садівництва). А це вже група «Машини і обладнання».
На нашу думку, агродрон, враховуючи його функціональне призначення, доцільно обліковувати у складі машин та обладнання (рахунок 104; група 4 основних засобів). Але коли підприємство вирішить обліковувати його у складі транспортних засобів (рахунок 105), то проблем не буде, оскільки з метою нарахування податкової амортизації як для транспортних засобів, так і для машин та обладнання встановлений однаковий мінімальний строк корисного використання (5 років).