Томенко Р., Болгарова Н.
ОСОБЛИВОСТІ БІОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ
Однією з головних проблем, з якою зіштовхнулася наша країна під час повномасштабної війни, стала вразливість енергосистеми. Ворог прицільно атакує критично важливі об’єкти енергетики і цим не лише призводить до тяжких наслідків для економіки всієї країни, а й провокує загрозливі для життя звичайних українців ситуації. Цього всього можна було б уникнути, якби енергосистема України була децентралізована. Досягнути такого можливо при застосуванні відновлювальних енергоносіїв та активному використанні біоенергетичних генераторів [3].
Біоенергетика є одним із стратегічних напрямків розвитку сектору відновлюваної енергетики для України, яка сильно залежить від імпорту енергоносіїв, переважно природного газу, і має великий потенційний обсяг біомаси, що може бути використана для виробництва енергії. На жаль, темпи розвитку біоенергетики в Україні значно відстають від європейських. Наразі частка біомаси в загальному кінцевому енергоспоживанні становить 1,78%. Щорічно в Україні для виробництва енергії використовується близько 2 млн. тон умовного палива біомаси різних видів. Деревина має найвищу частку економічно життєздатної біомаси (80%), тоді як інша біомаса (за винятком лушпиння соняшника) має значно нижчу частку. Солома зернових та ріпаку має найнижчий енергетичний потенціал (1%) [1].
Щорічно в Україні збирають понад 50 мільйонів тон зернових. Значна кількість соломи та рослинних відходів утворюється як побічний продукт рослинництва. Технічно досяжний річний енергетичний потенціал твердої біомаси в Україні еквівалентний 18 мільйонам тон нафтового еквіваленту, а її використання дозволяє щорічно економити близько 22 мільярдів кубометрів природного газу [1].
Україна має необхідні умови для виробництва рідких біопалив, як з точки зору земельних ресурсів, так і рослинного потенціалу та власних виробничих потужностей. Вже сьогодні потенціал біомаси в Україні є придатним для економічно ефективного виробництва рідких біопалив (біоетанолу та біодизелю), що є підставою для заяв про майбутній потенціал у цій галузі. Технічно досяжний річний енергетичний потенціал рідких біопалив в Україні еквівалентний 1 млн. тон нафтового еквіваленту, використання якого дозволило б заощадити приблизно 1,2 млрд. кубометрів природного газу щорічно.
Біоенергетика також може зменшити залежність країни від імпорту викопних видів палива. За даними Державної митної служби, провідні позиції у структурі українського імпорту займають нафтопродукти, газ та вугілля. У 2021 році на їх імпорт було витрачено 14,3 млрд доларів. Біоенергетика може допомогти розв'язати цю проблему [2].
Згідно з економічним аналізом, ціни на енергоносії зростають у всьому світі. Крім того, Україна залежить від поставок нафти з інших країн, що робить її вразливою до палива для транспортних засобів та сільськогосподарської техніки. Тому розширення посівів ріпаку та організація виробництва біодизелю з використанням новітніх технологій та обладнання світового рівня є одним із стратегічних пріоритетів України в енергетичному секторі. Біоетанол в основному виробляється на реконструйованих спиртових заводах. За останні роки - чотири спиртових заводи розпочали виробництво паливного етанолу. Використання рідкого біопалива сприяє зменшенню викидів парникових газів та позитивно впливає на скорочення імпорту нафтопродуктів [1].
Біоенергетика постраждала від війни менше, ніж інші види відновлюваної енергетики, але її розвиток було серйозно ускладнено. Не дивлячись на шкоду яку завдала війна потрібно розвивати дану галузь енергетики, адже за нею майбутнє яке може зробити нас енергетично незалежними, та допоможе у післявоєнній відбудові, і стане основою для розвитку стабільності та незалежності нашої Батьківщини. Біоенергетика допоможе нашій країні стати тією країною на яку будуть рівнятися інші країни Європи, що також тримають курс на зелену енергетику.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Біоенергетика держенергоефективності України. Welcome to Держенергоефективності України Держенергоефективності України. URL: https://saee.gov.ua/uk/ae/bioenergy.
2. Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України. Пріоритет розвитку біоенергетики України значно підвищився в умовах терористичних дій росії та глобальної енергетичної кризи. Урядовий портал єдиний веб-портал органів виконавчої влади України. URL: https://www.kmu.gov.ua/news/priorytet-rozvytku-bioenerhetyky-ukrainy-znachno-pidvyshchyvsia-v-umovakh-terorystychnykh-dii-rosii-ta-hlobalnoi-enerhetychnoi-kryzy.
3. Євген Кирилюк: «Біоенергетика – це крутий елемент стабілізації нашої енергосистеми». Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького. URL: https://cdu.edu.ua/news/yevhen-kyryliuk-bioenerhetyka-tse-krutyi-element-stabilizatsii-nashoi-enerhosystemy.html.