Застосування мулу та донних відкладень для відновлення ґрунтів може принести українській економіці 22,4-26,1 млрд грн

  • Сергій Петрович Саяпін
  • Біоекономіка
  • екологія
  • агротехнології
  • Рослинництво
  • 14.05.24

За повідомленням пресслужба USAID АГРО, рішення для відновлення ґрунтів, розроблене українськими науковцями за підтримки Програми USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО), увійшло до четвірки фіналістів міжнародного конкурсу інновацій SID-US 2024.

Зазначається, що проєкт передбачає використання у сільському господарстві мулу та донних відкладень, які накопичуються на дні ставків та мають щороку видалятися.

«В Україні близько 20 млн га земель потребують рекультивації або відновлення, і водночас понад 40 тис. ставків очікують очищення для розвитку аквакультури та покращення довкілля. Щороку можна видаляти 30–35 млн т мулу, що стане матеріалом для відновлення близько 200 тис. га земель, - розповів Анатолій Кучер, доктор економічних наук, член ГО «Українське товариство ґрунтознавців та агрохіміків». Наша команда за підтримки Програми USAID АГРО провела дослідження зразків мулу зі ставків Харківської та Волинської областей та з’ясувала, що загальна сума азоту, фосфору та калію, що може надійти до ґрунту з 1 тонною сухих донних відкладень не поступається, а подекуди і значно перевищує показники удобрення гноєм. Ми розробили рекомендації щодо видалення мулу зі ставків та їх ефективного застосування для покращення стану ґрунтів. Крім того, до Міністерства аграрної політики та продовольства України внесли пропозиції щодо законодавчого регулювання процесів видалення донних відкладень, прийняття яких не лише допоможе вирішити проблему очищення 40 000 ставків, але й покращить умови для ведення бізнесу у сфері аквакультури та допоможе аграріям знайти альтернативу мінеральним добривам».

За розрахунками експертів Українського товариства ґрунтознавців та агрохіміків, ефект, який може отримати вітчизняна економіка від застосування мулу та донних відкладень для відновлення ґрунтів, оцінюється в 22,4-26,1 млрд грн. При тому рішення, запропоноване українськими науковцями, може використовуватися для відновлення ґрунтів у різних країнах світу.

Фінал щорічного конкурсу інновацій SID-US 2024 відбувся у Вашингтоні (США). Мета цього заходу — визначити сучасні інноваційні рішення, що здатні допомогти світу протистояти глобальним світовим викликам. З-поміж багатьох проєктів із різних країн світу організатори заходу обрали чотирьох фіналістів. Серед них — рішення із використання мулу та донних відкладень для відновлення ґрунтів, яке за підтримки Програми USAID АГРО розробила ГО «Українське товариство ґрунтознавців та агрохіміків».